Мікрозелень зараз – своєрідний тренд серед любителів кімнатних рослин і корисного харчування. Виростити крихітні паростки овочевих або бобових культур на своєму підвіконні може кожен: для цього не потрібно витрачати надто багато часу або грошей. Врожай з такої «грядки» можна зібрати вже через тиждень після пророщування насіння, а потім просто додати його до улюбленого салату або доповнити таким мікрогріном гарнір. Якщо ви не знаєте, з чого почати, рекомендую вам почитати про те, як вирощувати мікрозелень.
Мікрозелень називається так тому, що її використовують в їжу в той час, коли рослини – зовсім крихітні. Такі паростки ледь досягають 5 см у висоту, а на їхніх верхівках красуються дуже маленькі листочки.
Прихильники здорового харчування з усього світу обожнюють мікрогрін. Вважається, що саме в крихітних паростках – найбільша концентрація корисних речовин, тому така зелень надзвичайно важлива для здоров’я. Та й вирощувати її дуже просто: можна робити це в землі або навіть у воді, а для «плантації» запросто підійде підвіконня звичайної квартири.
Для успішного вирощування мікрозелені варто пам’ятати, що вона любить:
- Тепло (тільки в теплому мікрокліматі насіння може прорости);
- Вологу (посівний матеріал дуже важливо «активізувати» водою і далі стежити, щоб підстилка або земля не пересихала);
- Сонячне світло (для того щоб паростки витягнулися вгору, потрібно забезпечити їх денним світлом).
Також важливо знати, що мікрозелень дуже чутлива до неправильного поєднання попередніх параметрів. Наприклад, якщо в судку з насінням буде надмірно волого, воно загниє, а пекучі сонячні промені запросто можуть спровокувати пересихання паростків. Проте, в цілому вирощувати таку зелень – не складно. Експериментуйте з культурами та матеріалами, і ви обов’язково зможете отримати хороший урожай зі свого підвіконня.
Для того щоб вирощувати мікрозелень, візьміть:
- Насіння броколі або іншої підходящої культури (вирощувати подібним чином можна горох, соняшник, буряк, мангольд, редиску, дайкон і багато інших культур);
- Пластиковий судок з кришкою (можна не купувати спеціальне обладнання з пророщувачем, а обійтися звичайним лотком, який залишився від харчових продуктів);
- Льняні килимка для пророщування мікрозелені (вони продаються у профільних магазинах);
- Пульверизатор з водою;
- Звичайний пакет-майку, ручки якого можна буде надійно зав’язати.
Як сіяти насіння для мікрозелені?
1. Покладіть в судок лляний килимок (або два килимка – дивлячись, якого розміру ваш лоток і саме покриття). Відповідно, якщо килимок занадто великий, підріжте його, щоб він добре вмістився в судок-пророщувач.
2. Гарненько зволожте килимки в лотку за допомогою пульверизатора – зробіть так, щоб покриття було добре мокрим. При цьому, не повинно бути зайвої води: насінню для проростання потрібна волога, а не «калюжа».
3. Розкрийте пакет з посівним матеріалом і розкидайте насіння броколі по всій поверхні килимка. Простежте, щоб насіння було розташоване в один шар, і насінини не перекривали одне одному простір. Занадто тісно розташовувати його не потрібно: хіба що ви маєте справу з застарим посівним матеріалом, частина якого точно не проросте.
4. Покрийте насіння водою з пульверизатора: злегка побризкайте його, щоб оточити вологою і стимулювати більш швидке проростання.
5. Накрийте судок кришкою, а якщо такої немає, щільно притисніть фольгу, сформувавши кришку з цього матеріалу. Охайно, не перевертаючи судок, помістіть його в пластиковий пакет і зав’яжіть його ручки, створивши таким чином теплицю або парник. Використовуючи ці ручки-«вушка», ви можете підвісити новостворену «теплицю» на трубі гарячого водопостачання або батареї, щоб насінню було тепло. Також можна розташувати «парник» на кухонній шафці, де зазвичай тепло.
Догляд за мікрозеленню
Насіння вже посаджене та переміщене в тепло. Це означає, що залишилося почекати зовсім трохи, доки воно проросте. Тепер ваша головна задача – стежити за правильністю мікроклімату всередині «теплиці»: там має бути волого і тепло, але не занадто мокро, щоб насіння не загнило. Тому через добу після створення «парника», дістаньте його з пакета, розкрийте і дайте насінню «подихати» без укриття протягом декількох хвилин. Потім знову накрийте кришкою, поставте в пакет і перемістіть в тепле місце.
Цю процедуру варто повторювати раз на добу до тих пір, поки насіння не проросте. Спочатку у насінин з’являться світлі «зубчики» – майбутні корінці, а потім виростуть і зелені паростки з крихітними листочками. Як тільки з посадкового матеріалу проросте 2-3 мм зелені, укриття можна сміливо знімати, а лоток у відкритому вигляді ставити на підвіконня – ближче до сонячного світла.
На цьому етапі найважливіше буде не пересушити килимок: вчасно зволожуййте його або навіть підливайте воду, щоб мікрозелені було, що пити. Через 4-5 днів, коли паростки досягнуть висоти близько 5 см, їх можна буде акуратно зрізати ножицями і додавати в їжу. Після вирощування в лляних килимках паростки можна не промивати, а ось якщо ви вирощуєте мікрозелень в землі, обов’язково гарненько промийте її в друшляку, під напором води.
Вдалого вам вирощування мікрозелені!
(с) Дієтичні рецепти. Використовуючи матеріали сайту, зазначайте джерело.