Як перевірити якість продуктів?

Свіже м'ясо

Свіже м’ясо

Усі ми купуємо продукти у магазинах, на ярмарках і базарах. Навіть ті, хто вирощує овочі на городі, а у хліві доглядає за корівкою, звертаються до торговельної мережі, аби придбати продукти харчування. Відтак, багатьох господинь цікавить, як перевірити якість продуктів. Критерії для різних інгредієнтів різні, тож ми подаємо детальний список для самостійної перевірки.

1. Свіже м’ясо.

Ніжне м’ясо тварин віком до шести тижнів має відтінок від світло-рожевого до світло-червоного, щільний і білий підшкірний жир. М’ясо молодняку до 2 років – світло-червоний відтінок з щільним, практично білим жиром. М’ясо тварин до п’яти років має червоний насичений колір, жир у них жовтуватий. У старих тварин темно-червоне м’ясо і жовтий жир, що поступово набуває ознак рихлості.

Гарне м’ясо має блідо-рожеву або блідо-червону шкірку, в місці надрізу буде щільним, пружним і злегка вологим. Рідина в надрізі – прозора або червона. Запах чистий, без неприємних домішок гниття. Якщо натиснути на свіже м’ясо, поглиблення швидко зникне.

Щоб уникнути заражень і отруєнь, віддайте перевагу варінню м’яса. Процес варіння дозволяє знищити хвороботворні бактерії і паразитів, які теоретично можуть бути у м’ясі, в той час як смаження і приготування на грилі з цим завданням не можуть впоратися. Варіант для любителів печені: варене м’ясо можна трохи обсмажити, щоб наблизити вигляд, смак, аромат продукту до бажаного.

Заморожене м'ясо

Заморожене м’ясо

2. Заморожене м’ясо

Незважаючи на переваги використання охолодженого м’яса, що дає більше можливостей оцінити його свіжість, багато хто купує і заморожені продукти: вагове м’ясо, відбивні, фарш. Якісне заморожене м’ясо і його жир мають свої звичайні, описані вище відтінки, але, немов приглушені шаром пилу, через що і втрачають свою яскравість. Якщо до шматка такого м’яса доторкнутися пальцем (навіть через упаковку це зробити можливо), на поверхні залишиться яскравий слід.

У м’яса, розмороженого та замороженого повторно (а так робити не можна!), загальний колір буде червоний або навіть буряковий, при доторку до нього на поверхні не утворюється яскравий слід. Жир повторно замороженого м’яса рожевий, сухожилля яскраво-червоні. Звертайте на це увагу, адже за замороженим м’ясом неможливо судити, скільки часу воно провело в стані між двома заморозками і чи годиться до їжі: запаху ви не відчуєте, щільності – теж.

Свіжа риба

Свіжа риба

3. Свіжа риба

Свіжа риба має характерний, ніжно-пряний, морський або річковий рибний запах без кислоти і гниття. Зябра світло- або насичено-червоні, без слизу. Очі риби повинні бути прозорі, чисті, опуклі. Тіло риби пружне, однотонне, покрите тонким шаром чистого, прозорого слизу, має гладку, блискучу луску, що щільно прилягає до тіла. Черевце не має бути роздуте. М’ясо щільне, еластичне, насилу відокремлюване від кісток. Поглиблення, що утворюється при натисканні, має швидко зникнути.

Морожена риба

Морожена риба

4. Заморожена риба

У гарної замороженої риби зябра будуть більш бліді, ніж у свіжої, і злегка запалі очі. Це єдині відмінності якісної замороженої риби від свіжої. Якщо на тілі риби ви бачите плями, це говорить не про реакцію на холод, а про окиснення риб’ячого жиру (= риба довго пробула на повітрі). Жовтуватий або брудно-сірий колір замороженої риби свідчить про початок гниття, як і надмірно округлий живіт (якщо тільки в ньому немає ікри). Ще один важливий критерій оцінки якості замороженої риби – кількість «глазурі». Дуже часто у наших краях продають рибу, навколо якої – по 3-5 мм льоду. Звісно, такі «прийоми» використовують, аби взяти з покупців більше грошей за вагу риби. Проте товста «шуба» ще й унеможливлює адекватну оцінку стану риби.

Ковбаса

Ковбаса

5. Ковбаса

Варені і напівкопчені ковбаси мають міцну, еластичну, суху, без нальотів цвілі і слизу оболонку, щільно прилеглу до фаршу. Фарш ковбаси повинен бути щільний, соковитий відповідно до особливостей сорту, без сірих або надміру яскравих червоних плям. Запах у ковбаси, залежно від сорту і виду, специфічний (пряний, гострий тощо), але без домішок кислого або затхлого.

Зверніть увагу: ковбаса – результат тривалої переробки низьких сортів м’яса і субпродуктів. Вона за замовчуванням містить безліч інгредієнтів, що вводяться в рецепти для довгого зберігання, транспортування, підтримки кольору продукту (на відміну, скажімо, від охолодженого м’яса, що теж проходить обробку перед розповсюдженням в точках продажів, але в незрівнянно меншому обсязі, ніж ковбаса). Серед інших речовин, всі ковбаси містять барвники, емульгатори та консерванти. Варто насторожитися, якщо на упаковці вказані такі з них:

• E103, E105, E121, E123, E125, E126, E130, E131, E142, E152, E210, E211, E213-217, E240, E330, E447 – ці речовини провокують злоякісні новоутворення;

• E221-226, E320-322, E338-341, E407, E450, E461-466 – вони загрожують захворюваннями шлунково-кишкового тракту;

• E171-173, E320-322 – викликають захворювання нирок і печінки;

• E230, E231, E232, E239, E311-313 – високоалергенні.

Сметана

Сметана

6. Сметана

Сметана повинна бути густа, відповідно до заявленої жирності, однорідна, мати відтінок від білого до кольору слонової кістки (легка жовтизна пояснюється високим вмістом жиру в продукті). Запах повинен бути ніжний, практично невловимий, без вираженої кислотності, гіркоти і, тим більше, затхлості. Сметана не підлягає заморожуванню, тому сліди її (глевкість, неоднорідність, сироватка на поверхні) вказують на непридатність продукту до вживання.

Сир

Сир

7. Кисломолочний сир

Сир так само, як і сметана, залежно від відсотка своєї жирності має відтінок від білого до блідо-жовтого. Він не повинен бути ні сухим, ні надто вологим, ні абсолютно гомогенним, ні з великими грудочками. В ідеалі, перед нами має бути щось середнє. Хороший кисломолочний сир має приємні, злегка кислуваті смак і запах. А от запах надлишкової кислоти або цвілі, як і слизу, говорять про простроченість продукту.

Йогурт

Йогурт

8. Йогурт

Це кисломолочний продукт, одержуваний шляхом сквашування знежиреного молока живими культурами Lactobacillus bulgaricus (болгарська паличка) і Streptococcus thermophilus (термофільний стрептокок). Зміст цих бактерій в кінці терміну придатності має бути не менше 107 КУО (колонієутворюючих одиниць) в 1 г продукту. Допускається додавання фруктів, овочів і харчових добавок. Справжній йогурт зберігається недовго: живі бактерії живуть в ньому не більше пари тижнів, і кількість їх з кожним днем зменшується. Вибираючи продукт, подивіться на дату. Перевагу варто віддати щойно випущеному йогурту.

Молоко

Молоко

9. Молоко

Свіже молоко – жирне і густе, якщо ним капнути на рівну поверхню, крапля замре на ній, не розтікаючись; якщо крапелька розтікається, значить, молоко розбавлене водою. Це можна зрозуміти і за кольором: розбавлене молоко майже прозоре, тоді як цільне – яскраво-біле. Запах свіжого молока – густий і трохи солодкуватий; розбавлене молоко майже не зберігає цього аромату, а зіпсоване пахне кислим.

Масло

Масло

10. Вершкове масло

Масло має білий або ніжно-жовтий колір; яскраво-жовтий шар на поверхні шматка масла – це окис жир, що шкідливий для здоров’я і в їжу не годиться.

Яйця

Яйця

11. Яйця

Упевнитися в свіжості яєць, не розбиваючи їх, можна тільки орієнтуючись на дату, зазначену на упаковці, та розглянувши яйце на світлі: у ньому не повинно бути видно темних плям. За запахом зробити висновок складніше: погано пахне тільки гниле яйце, але ж яйця приходять в непридатність задовго до початку гниття.

Картопля

Картопля

12. Картопля

Свіжа картопля надходить на ринки і до магазинів у другій половині літа. Це найкорисніший і безпечний період у даної культури. Свіжі бульби можна (і потрібно!) готувати разом зі шкіркою – в ній зібрано все багатство корисних речовин картоплі. Їсти картоплю рекомендовано до новорічних свят: далі через процеси проростання і перетворення деяких речовин, що відбуваються в бульбі, картопля набуває токсичні властивості. Особливо наочно це видно на старих картоплинах, що збереглися до весни: зморщена або позеленіла шкірка, проростки – все це свідчить про початок вегетації і непридатності бульби в їжу.

Фото з сайтів: westendmeats.com, sodahead.com, wallpapers.free-review.net, poseidon-food.com, homefoodsafety.org, goodhousekeeping.com, medicalru.ru, polzavred.ru, consumeraffairs.com, psmag.com, huffingtonpost.com

(с) Дієтичні рецепти. Використовуючи матеріали сайту, зазначайте джерело.

***

Подяка:

Оборудование для пищевой промышленности http://www.ua.all.biz/oborudovanie-dlya-pishchevoj-promyshlennosti-bgg1002526 позволяет контролировать качество продуктов прямо на этапе производства!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


+ сім = 10

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>