Цьогоріч мене потягнуло на «екзотику»: то варення з кабачків варю, то соус з абрикосів готую… Нещодавно згадала і про грузинський соус ткемалі, який готують з аличі або слив. Власне, я знаю цей смак ще з дитинства: колись мама готувала ткемалі зі слив, і усі гості на наших «посиденьках» були щиро здивовані цим смаколиком. Настав і мій час дивувати! :) Тим більше, на дачі алича росте мало не на кожній ділянці, і збирати її можна просто відрами!
Інгредієнти:
Жовта алича – 2 кг
Цукор – 5 ст.л.
Сіль – 1 ст.л.
Сушене листя м’яти – 10 шт.
Коріандр – 1 ст.л.
Хмелі-сунелі – 1 ст.л.
Часник – 10 невеликих зубців
Свіжий кріп – 1 пучок
Чорний мелений перець – 1 ч.л.
Вода – 1 скл.
Приготування:
1. Алича відома тим, що кісточки від її м’якоті дуже важко відокремити. Нейтралізувати цей мінус допомагає проварювання плодів: коли м’якоть перетворюється на розмазню, кісточки самі вистрибують з неї! Тож спершу аличу слід добре помити, скласти до каструлі та додати склянку води. Далі – поставити на малий вогонь, дочекатися закипання та, час від часу помішуючи, варити 15 хвилин.
2. За цей час підготуйте необхідні складники ткемалі: часник почистіть на наріжте кубиками (так соус буде смачніший, аніж з почавленим часником!), подрібніть кріп та м’яту. До речі, її можна використовувати і свіжу (половину пучка), але коли в нас на дачі достигла алича, м’яту ми вже зрізали та почали сушити :D
3. Якщо алича вже проварилася, перетріть її через сито, залишивши в ньому кісточки та шкірку. У каструлі натомість опиниться ріденьке пюре з аличі, яке треба знову поставити на вогонь закипати.
4. Після закипання додайте до аличі сіль та цукор, добре розмішайте.
5. Далі покладіть до ткемалі подрібнений часник і кріп.
6. Наступна приправа – суміш м’яти, хмелі-сунелі та коріандру. Додайте їх до соусу, приправте чорним меленим перцем та добре перемішайте. Скуштуйте соус на смак (бажано – зі шматочком хлібу чи картоплі, щоб уявити підливку в її застосуванні) і вирішіть, чи достатньо солі, цукру і перцю.
7. Проваріть ткемалі ще 10 хвилин, щоб часник вже точно став м’який. Простерилізуйте банки (і тут знову чудово підійдуть невеликі 200-грамові пляшечки від дитячих молокопродуктів!), налийте в них соус ткемалі та закрутіть гарячими кришками. Не забудьте перевернути закручені банки догори ногами і потримати їх так, поки не охолонуть.
Ткемалі з жовтої аличі добре пасуватиме до курятини, пісного меню з картоплі та різних смаколиків, де потрібна кислинка. Залишками соусу, що не вмістилися до пляшечок, ми приготували тушковану капусту з м’ясом, вийшло непогано! ;)
(с) Дієтичні рецепти. Використовуючи матеріали сайту, зазначайте джерело.