Я пробувала різні варіанти вирощування розсади томатів: з пророщуванням насіння і без, з пікіруванням, перевалкою, в одному ящику та в окремих горщиках, з добривами і без. Минулий сезон нарешті показав успіх: ми зібрали гарний врожай, а на одному з кущів взагалі виросло 69 помідорів! Тому на цьому методі я й зупинюся. А також поділюся ним з вами: найкращий спосіб вирощування розсади помідорів – перед вами!
Чи треба пророщувати насіння?
Зазвичай найпростіший спосіб вирощування розсади томатів виглядає так: ви сієте насіння у ящик з землею, загортуєте це все у плівку і чекаєте, коли ж у такому «парничку» проростуть перші паростки. Я саме так робила раніше, але потім спробувала додати до цього способу ще один етап – попереднє пророщування насіння.
Для чого пророщувати насіння перед посівом у ґрунт? Фактично, це «відбірковий тур», який допомагає:
- Побачити, чи взагалі проростуть насінини, тобто оцінити, чи якісний вам попався посадковий матеріал;
- Відібрати найсильніші рослини і далі вирощувати лише їх;
- Зекономити місце у горщиках, свій час і добрива. Якщо ви посієте в ящик 25 не пророщених насінин, а проростуть із них лише 5 (наприклад, якщо вам трапиться старе або неякісне насіння), це стане неприємним сюрпризом: ви просто дарма будете використовувати решту землі у ящику, кропити ґрунт добривом в надії, що щось-таки проросте, дарма витрачатимете час та свої зусилля у намаганні виростити рослини з тих насінин, які все одно не проростуть.
Отож, моя порада така: варто обов’язково пророщувати насіння помідорів перед посівом у землю! Особливо, якщо ви мешкаєте у квартирі, де завжди обмаль місця на підвіконнях, і витрачати цю площу на напівпорожні ящики не хочеться.
Як краще пророщувати насіння томатів?
Існує безліч способів пророщування насіння: у закритому лотку між вологими ватними дисками, у закритому лотку між вологими паперовими серветками, у судку, наповненому кокосовою стружкою, зверху на якій лежить мокра паперова серветка з насінням. Ось тут, наприклад, детально розписаний спосіб пророщування насіння у ватних дисках: він дієвий і підходить фактично для більшості овочевих культур.
Проте найбільше мені сподобався спосіб пророщування насіння на вермікуліті, описаний у цьому відео з українського Ютуба: https://www.youtube.com/watch?v=x5f1njehoD4&t
Вермікуліт – це така стружка, яку можна купити у садових магазинах. Вона дуже добре тримає вологу, тому пророщуючи насіння, вам не треба переживати, чи не висохне посівний матеріал, чи достатньо волого йому буде у «тепличці».
Якщо коротко, то пророщувати насіння у вермікуліті варто так:
1. Візьміть будь-який пластиковий судок з кришкою, насипте на його дно тонкий шар вермікуліту (висотою 1-2 см) та полийте його водою. Вермікуліт має бути достатньо вологим, але не геть мокрим: з нього не має текти вода.
2. Зверху на вермікуліт покладіть паперову серветку (підійдуть також паперовий кухонний рушник чи шматок туалетного паперу, складений вдвічі) – через кілька секунд папір стане мокрим.
3. На паперовий шар викладіть насіння помідорів. Розкладіть насінини на відстані 2 см одне від одного, щоб потім було простіше роз’єднувати корінці пророслих помідорів. Зволожте насіння водою з пульверизатора, щоб активізувати його.
4. Накрийте судок кришкою, загорніть у плівку чи звичайний пакет та поставте у тепле місце. Насіння швидко проросте, якщо йому у цьому саморобному парнику буде тепло та волого. Завдяки вермікуліту початок проростання помідорів ви побачите вже через день-два.
5. Через добу після «пакування» теплиці у пакет дістаньте цей парничок, зніміть кришку та провітріть протягом кількох хвилин. Робіть так щодня, поки з насіння не покажуться зелені паростки. Після цього судок можна буде вже не загортати плівкою і не накривати кришкою: проросле насіння слід буде висадити у землю.
Як посадити насіння помідорів?
Далі все вже доволі просто і звично: насінини треба буде охайно покласти до ящика чи «порційних» стаканчиків для розсади. Єдиний «не стандартний» прийом полягає в тому, що завдяки пророщуванню ви зможете бачити, які з насінин – найсильніші, і обрати для подальшого вирощування саме їх.
Отож, наповніть землею чи субстратом горщики для розсади, добре полийте ґрунт водою та розкладіть по горщиках насінини, які проросли найкраще. Слабенькі насінини та ті, що геть не проросли, можна буде викинути. Далі притрусіть свіжою землею (не мокрою) ці насінини у горщиках та залиште на кілька днів: протягом цього часу паростки покажуться з-під землі.
Догляд за розсадою томатів
Головне правило догляду за розсадою помідорів – не переливати її. Якщо помідорні кущі отримуватимуть забагато вологи, вони «витягуватимуться»: ніжка ставатиме довшою, а коренева система та сам вершечок куща розвиватиметься вкрай повільно. Отож, перші днів 5 після висаджування пророслих насінин у горщики поливати їх зовсім не треба, а далі варто діяти за ситуацією. Краще не поливати томати «просто так»: лише якщо земля вже суха на вигляд.
У процесі розвитку томатні кущі ставатимуть вищими, отож треба буде підсипати до їхніх горщиків землю. Найголовніше складова здорового помідорного кущу – це коренева система, тому треба робити все можливе, щоб допомагати кореням. Томати розвиваються доволі специфічно: в них окрім основних коренів виростають ще й «повітряні», внизу стовбура. І ось в той момент, коли повітряні корені матимуть вигляд білих горбочків внизу стовбура, треба буде оточити їх землею – значить, підсипати свіжий ґрунт до горщика. Підсипати землю треба буде кілька разів за період вирощування розсади.
Добрива для томатів не грають дуже важливої ролі: гарний врожай можна отримати і без них. Проте якщо ваша розсада ослабла, почала жовтіти, повільно росте чи ще якось «натякати» на свій поганий стан, краще застосувати рідке органічне добриво – розвести його за інструкцією та підлити у горщик з мокрою землею.
Пікірування помідорів: найпростіший спосіб
Коли на кущах розсади буде по 2-4 справжні листочки, їх треба буде пересадити у більші горщики. В ідеалі, їхній об’єм має сягати 500 мл або більше: саме стільки землі потребує коренева система одного томатного куща.
Пікірувати томати дуже просто: фактично, треба лише полити землю в обох тарах (там, де кущ росте і там, куди ви його пересадите), зробити глибоку ямку у новому горщику, перенести туди помідорний кущ та щільно оточити його землею.
Проте надзвичайно важливо дотримуватися головного правила пікірування помідорів – занурювати кущ у нову землю глибоко, по самі сім’ядольні листочки. Це варто робити для тієї ж кореневої системи: по всьому стовбуру, який ви занурите у землю, згодом відростуть додаткові корінці, які зміцнять кореневу систему та допоможуть кущу вирости великим і сильним.
Пікірувати томати можна як у одноразові склянки, так і в різні підручні матеріали: пакети з-під круп, молока, насіння… Спершу слід наповнити землею лише третину пакета чи горщика, а потім, коли кущ ростиме, підсипати під його ніжку землю.
Якихось пару місяців – і розсада томатів буде готова! Після цього її треба буде висадити у великі лунки на грядці. Вдалого вам вирощування розсади томатів!
(с) Дієтичні рецепти. Використовуючи матеріали сайту, зазначайте джерело.