Гриби: користь та загроза

Гриби козарі (красноголовки)

Гриби козарі (красноголовки)

Мало хто з нас не любить гриби: цей продукт має незвичний смак, а кількість страв із ним не надається до ліку. Але гриби – це не лише їжа, а й дивовижне створіння природи! Його не відносять ні до рослин, ні до тварин, виділяючи окреме царство.

Користь грибів

Не всі знають, що гриби містять масу корисних для здоров’я людини речовин: у них є білки, вуглеводи, жирні кислоти, амінокислоти, ефірні олії, вітаміни В, D, C, PP, A, кальцій, залізо, фтор, калій, фосфор та багато інших. Також у грибах багато клітковини, яка ефективно виводить з кишківника шлаки, полегшуючи процес травлення. Калорійність цього продукту не така велика, тож набирати вагу від грибів навряд чи вдасться.

Властивості різних видів грибів

У кожній країні ростуть свої види грибів. Для мешканців помірних широт звично бачити в лісах опеньки, білі гриби, козарі та лисички. Усі вони наділені низкою корисних властивостей, які здійснюють на організм людини лікувальну дію (надарма у Києві та інших містах є окрема Грибна аптека).

Білі гриби (боровики) славляться не лише смаковими властивостями, а й тим, що містять речовини, які допомагають долати симптоми стенокардії (задишку). Опеньки – це натуральний антибіотик без побічних дій. У гливах (вешенках) вчені виявили антиоксиданти, спроможні уповільнити процес старіння та зберегти молодість.

Як не дивно, цілющими властивостями можуть похвалитися не лише їстівні гриби, а й поганки. Щоправда, купувати ліки, що містять ці гриби, можна лише у спеціалізованих аптеках і лише після консультації з лікарем. В іншому ж випадку ризик заробити собі серйозне отруєння дуже великий.

Загроза, яку несуть гриби

Незважаючи на величезну користь грибів, ці продукти можуть бути дуже шкідливими для людини – навіть якщо це їстівні гриби. Тканини грибів поглинають з навколишнього середовища практично все, тому категорично не рекомендовано збирати «лісних мешканців» біля трас та в регіонах із забрудненою землею, повітрям чи водою.

Для України такими проблемними місцинами є Київська область, Житомирська, Волинська та Рівненська, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Звісно, у деяких місцях цих областей збирати гриби все-таки можна – так само, як і не можна збирати в деяких частинах «чистих» областей. Тут вам допоможе мапа забруднень та радіометр-рентгенометр, який бажано взяти з собою на «тихе полювання».

Які гриби безпечні?

Більш безпечними вважають гриби, зібрані в гущавині лісу (чи гірського лісу, як-от у бескидах). Але й з ними все може бути не так просто. Після засушливого літа гриби накопичують шкідливі речовини, тому якщо до вересня погода не тішила дощами, варто втриматися від походу по гриби та від купівлі цих продуктів. Та й взагалі, купівля грибів з рук – це наче рулетка: пощастить чи не пощастить. Найкращий варіант – взагалі не купувати гриби, а самостійно збирати їх у відомих місцях.

До речі

Страви з грибами достатньо важкі для шлунку, тому їх не варто вживати тим, в кого вже є проблеми з травленням. Дітям до 7-8 років гриби давати взагалі не можна, адже у їхніх шлунках ще немає достатньої кількості ферментів для розщеплення продукту. Від грибів може початися сильна алергія, тож одразу «налягати» на страви з грибами не слід.

(с) Дієтичні рецепти. Використовуючи матеріали сайту, зазначайте джерело.

9 thoughts on “Гриби: користь та загроза

  1. Pingback: Грибна юшка з гливами | Дієтичні рецепти і дієти

  2. Pingback: Грибний суп з помідорами | Дієтичні рецепти і дієти

  3. Pingback: Тушковані опеньки у сметанно-гірчичному соусі | Дієтичні рецепти і дієти

  4. Pingback: Грибний суп з капустою | Дієтичні рецепти і дієти

  5. Pingback: Картопля з лісовими грибами в горщику | Дієтичні рецепти і дієти

  6. Pingback: Різотто з грибами | Дієтичні рецепти і дієти

  7. Pingback: Китайський гриб: рецепт салату | Дієтичні рецепти і дієти

  8. Pingback: Салат з печерицями до святкового столу | Дієтичні рецепти і дієти

  9. Pingback: Ідеальна грибна підлива | Дієтичні рецепти і дієти

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


4 − три =

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>