Білок у харчуванні. Все про білки

Яловичина

Яловичина

Білок – це будівельний матеріал нашого організму. Він є фактично в усіх органах. Ферменти і гормони містять у своїй основі білок. Антитіла, які забезпечують імунітет, також являють собою білки. Без білків організм просто не зміг би нормально функціонувати! Тож давайте разом розберемося, які білки найкраще засвоюються організмом, яка норма білку на день для людей різного віку, а також що станеться, якщо ви будете вживати більше білку, ніж потрібно.

Тваринні та рослинні білки

Основні джерела білку – це м’ясні, рибні, молочні та зернобобові продукти. Білки харчових продуктів складаються з амінокислот, які поділяються на замінні (можуть синтезуватися в організмі) та незамінні (обов’язково мають надходити з їжею). Нестача незамінних амінокислот призводить до затримки росту та розвитку організму, зниження імунітету, гальмування нервових процесів.

Найбільш близькі до ідеалу – білки тваринного походження, адже рослинні білки мають недостатньо незамінних амінокислот. До того ж, рослинні білки засвоюються в організмі гірше. Ось чому тваринний білок у вигляді м’яса, риби, молока обов’язково має бути в щоденному раціоні.

Засвоєння білків в організмі

Білки яєць та молока – засвоюються на 96%;

Білки риби та м’яса – 96%;

Білки хліба з борошна 1 та 2 ґатунків – 85%;

Білки овочів – 80%;

Білки картоплі, хліба з борошна, бобових – 70%.

Як видно з цих даних, білки рослинного походження засвоюються дещо гірше. Справа в тому, що у рослинних продуктах міститься багато клітковини, яка знижує засвоєння білку та інших компонентів їжі (жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних речовин).

За даними дієтологів, потреби у тваринному білку в різному віці – різні.

Квасоля

Квасоля

Норма споживання тваринних білків

1 – 3 роки – 53 г тваринних білків на день;

4 – 6 років – 65 г;

7 – 10 років – 78 г;

11 – 13 років (хлопчики) – 91 г;

11 – 13 років (дівчата) – 83 г;

14 – 17 років (хлопці) – 104 г;

14 – 17 років (дівчата) – 86 г;

18 – 29 років – 67 г;

30 – 39 років – 63 г;

40 – 59 років – 58 г.

Якщо споживати мало білків?

У дітей при білковій недостатності порушується кісткоутворення, уповільнюється виростання, розумовий розвиток. У дорослих порушується кровотворення, обмін жирів і вітамінів, знижується імунітет. До того ж, білки здатні знешкоджувати деякі отруйні речовини, пов’язуючи їх у комплекси, що важко засвоюються організмом.

Якщо споживати багато білків?

Надлишковість білку в організмі також переноситься важко. Головно, страждають від цього печінка, нирки, нервова система та обмін речовин. Людина має отримувати 60 – 80 г білку на день. При цьому, білки мають обов’язково сполучатися з іншими харчовими речовинами – жирами та вуглеводами. Бажано, щоб хоча би двічі на тиждень організм отримував потрібну норму тваринного білку, а в інші дні можна споживати лише рослинний білок (горіхи, бобові, цвітна капуста, кольрабі, пшениця).

Високий рівень тваринного білку підвищує кількість сполук азоту й сечовини, які можуть призводити до формування каміння в нирках, надлишкового відкладання солі у суглобах. Також він призводить до підвищеної збудливості нервової системи та надлишкового вмісті шлаків в організмі.

Надання переваги білковій їжі призводить до того, що організм позбавлений можливості протидіяти розвитку подагри та захворюванням нирок. Тільки збалансоване харчування допоможе не лише тримати у нормі вагу, але й якнайкраще позначиться на здоров’ї та самопочутті.

Риба

Риба

Вміст білку у готових стравах і продуктах (на 100 г продукту)

Відварна яловичина – 25,8 г (30% добової потреби);

Яловичі котлети – 14,6 г (18%);

Варена ковбаса – 11 г (13%);

Свинячі сардельки – 10,1 г (12%);

Смажена свинина – 20 г (24%);

Відварна тріска – 17,8 г (21%);

Голландський сир – 17,7 г (21%);

Домашній кисломолочний сир – 14 г (16%);

Сиркова маса – 7,1 г (8%);

Вершкове морозиво – 3,3 г (4%);

Житній хліб – 5,5 г (7%);

Пшеничний хліб – 7,6 г (9%).

Жінці, яка не займається спортом, для покриття денної норми білку достатньо випити склянку молока, з’їсти шматок риби або м’яса, нежирний сирок, порцію салату з квасолі. Активним жінкам норму білку можна збільшити.

Перше фото – з сайту wallpaperscraft.com.

(с) Дієтичні рецепти. Використовуючи матеріали сайту, зазначайте джерело.

***

Подяка:

Якщо ви шукаєте якісне житло неподалік Києва, зверніть увагу на evromisto.ua і почитайте на цьому сайті про варіанти квартир у новому житловому комплексі!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


п'ять + 5 =

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>